100700 2D1918 4F2114 512D2D 664250 6B301E 76566D 886786

Share this photo on Twitter Share this photo on Facebook

Ride the Lightning

Posted by
Behzad (Shiraz, Iran) on 29 October 2012 in Plant & Nature and Portfolio.

عكاسي از رعد و برق و صاعقه براي هر عكاس تجربه جالب و ارزشمندي است. بدون صبر و حوصله بدست نمي آيد و بر خلاف تصور به ابزار هاي خيلي حرفه اي نياز ندارد.تجربه اي است كه شانس در آن حرف اول و آخر را مي زند. اگر از شكست ها نا اميد مي شويد پس همين ابتدا تكليف خودتان را مشخص كنيد، ممكن است ساعت ها منتظر بمانيد و اتفاقي نيفتد والبته اين براي كسانيست كه به جد دنبال شكار اين صحنه ها هستند.
اولين عامل تعيين كننده شرايط محيطي است. بهترين وضعيت زماني و مكاني را مي شود اينطور تعريف كرد: يك افق باز، شب هنگام، هوا نسبتا ابري و مستعد براي رخ دادن رعد و برق و صاعقه. اين شرايط معمولا در اواخر بهار و تابستان بيشتر رخ مي دهد. اينكه كجا همه اين شرط ها با هم حضور دارند بسته به تجربه شخص و آشنا بودن با آب و هواي منطقه و احتمالا گزارش هاي هواشناسي دارد.
مظمئنا اكثريت شما و من بطور حرفه اي به دنبال چنين كاري نيستيم وبراي ما اين نوع عكاسي تابع وضعيت زندگي و محيط ماست. پس اگر شرايط گفته شده را دارا هستيد يا امكان فراهم كردن آن را داريد، هميشه منتظر و آماده باشيد.
**در طول اين نوشته، منظور ما از شرايط مستعد، مكان و زماني است كه سابقه رخ دادن رعد و برق به تعداد زياد در يك مقطع زماني و در مقاطع مختلف يك سال فراهم باشد.
از شرايط مكاني و زماني كه بگذريم، شما نياز به ابزار مناسب براي ثبت اين پديده ها داشته باشيد. يك دوربين تايمر دار با قابليت تنظيم سرعت شاتر مد نظر ماست.
دوربين ها در اين مورد به دو دسته تقسيم مي شوند: - دوربين هايي با سرعت شاتر محدود شده(معمولا تا يك دقيقه). تمامي دوربين هاي كامپكت و اكثريت دوربين هاي شبه SLR در اين رده قرار مي گيرند.
-دوربين هايي با سرعت شاتر با محدوديت هاي كمتر و داراي سرعت B مثل بسياري از SLRها
سرعت B: دوربين هايي كه مجهز به سرعت B هستند قابليت تنظيم سرعت شاتر بالاتر از 15 دقيقه را دارا هستند. مثل سري EOS از Canon
به جهت سادگي كار با دوربين هاي داراي سرعت B در اين مورد، روش كار با اين دوربين ها در پايان بطور خلاصه گفته خواهد شد.
ولي فرض مي كنيم شما يك چنين دوربيني نداريد و سرعت شاتر دوربين شما حداكثر تا يك دقيقه است. (در صورتيكه دوربين شما از يك دقيقه بيشتر و تا چند دقيقه است و سرعت B ندارد به بخش پاياني مراجعه كنيد).
مراحل كار براي عكاسي از رعد و برق با دوربين هاي مورد نظر ما به اين صورت است كه:
ابتدا محل رخ دادن رعد و برق ها را شناسايي كنيد. شايد اين كار محال به نظر بيايد ولي در يك شرايط مستعد، ميزان رخ دادن رعد و برق ها زياد و مكان رخ دادن آن ها تقريبا جاي مشخصي است. البته منظور ما اين نيست كه محل حادث شدن يك رعد و برق به تناوب ، دقيقا در يك محل خاص باشد ولي تا حدودي با استفاده بررسي چشمي مي شود به اين موضوع پي برد.
مرحله بعد تشخيص تقريبي زمان تناوب حادث شدن رعد و برق است. شايد ين هم سخت به نظر بيايد ولي رعد و برق عا در يك ظرايط مستعد با دوره تناوب تقريبا ثابتي اتفاق مي افتند ، هر چند كه اين مورد هم حتمي نيست ولي با بررسي چشمي تا حدودي مي توان به آن پي برد و مي توان فاصله رخ دادن رعد و برق چهارم را فاصله زماني رخ دادن رعد و برق هاي اول و دوم و سوم تشخيص داد.
بعد از اين موارد دوربين خود را روي سه پايه و يا در يك جاي محكم مستقر كنيد. مقدار ايزو را در كمترين حالت قرار دهيد و تايمر را روي يك يا دو ثانيه تنظيم كنيد. (براي از بين بردن اثر لرزش ناشي از فشار دادن دكمه شاتر).
اگر اين امكان وجود دارد كه نور ورودي را كنتزل كنيد اين كار را انجام دهيد و بسته به شدت نور ايجاد شده ميزان آن را كم يا زياد كنيد.
از آنجاييكه سوژه نامشخص و در فاصله زياد قرار دارد براي جلوگيري از هرگونه اشتباهي فوكوس را روي بي نهايت قرار دهيد.
براي داشتن بيشترين شانس بهتر است با ديدن اولين رعد و برق دوربين را به سمت آن محل تنظيم و بلافاصله عكاسي را شروع كنيد و در طول انجام كار و با مشاهدات به موارد گفته شده در بالا دقت كنيد و براي دفعات بعدي بكار بگيريد.
براي تنظيم سرعت شاتر موارد زير را در نظر بگيريد.
اگر فاصله زماني رخ دادن دو رعد و برق كوتاه است.(5 تا 6 ثانيه). در اين صورت سرعت شاتر را در كمترين مقدار ممكن (15 تا 60 ثانيه و يا بيشتر) در نظر بگيريد.
در نظر داشته باشيد دوربين هاي كامپكت بعد از هر شات بسته به زمان نوردهي مدت زماني را صرف پردازش تصوير مي كنند. اين تاخير احتمالا موجب خواهد شد بسياري از صحنه ها را از دست بدهيد كه البته چاره اي نيست.
***پس از گرفتن اولين عكس و بعد از مرحله پردازش تصوير بلافاصله عكس بعدي را بگيريد.
اگر فاصله زماني بين رخ دادن دو رعد و برق زياد و در حدود يك دقيقه و بيشتر باشد در اين صورت پس از تعيين اين فاصله زماني تقريبا در حدود دو تا سه ثانيه مانده به رعد و برق بعدي و با احتساب زمان تايمر تنظيم شده شروع به عكاسي كنيد. زمان سپري شده براي عكاسي و پردازش تصوير و فاصله زماني تقريبي بين دو رخ دادرا در نظر بگيريد و مثل قبل و دو تا سه ثانيه قبل از رخ دادن رعد و برق بعدي شروع به عكاسي كنيد.
-اگر SLR داريد و دوربين شما سرعت B دارد:
پس از مشخص كردن محل و زمان رخ دادها دوربين خود را مستقر كرده، زمان را تنظيم و شروع به عكاسي كنيد. اگر اين زمان زياد و دفعات رخ دادن رعد و برق ها زياد باشد مي توان چندين رعد و برق را در يك شات گرفت. تنظيمات حالت قبل براي اين حالت نيز صدق مي كند.
نكات ضروري :
-در هنگام عكسبرداري به هيچ وجه دوربين را تكان ندهيد و سعي كنيد از قبل دوربين را در مكان مناسبي مستقر كنيد. به سرعت باد دقت كنيد و تاصير آن را در لرزش در نظر بگيريد.
-به شرايط جوي حاكم توجه كنيد. از خيس شدن دوربين و ساير تجهيزات به هنگام بارندگي جلوگيري كنيد.سعي كنيد از قبل مكان مناسبي را براي استقرار پيدا كنيد.
-شرايط نوري محيط را در نظر داشته باشيد. وجود پروژكتور ها ، لامپ هاي پر نور روبروي شما و در فواصل دورتر حتي مي تواند باعث از دست رفتن نتيجه كار شما منتهي شود.
-از قبل باتري ها را كاملا شارژ كنيد و باتري اضافه با خود به همراه داشته باشيد. عكسبرداري با زمان نوردهي زياد و به دفعات انرژي زادي را طلب مي كند.

NIKON D90 8/1 second F/16.0 ISO 320 27 mm (35mm equiv.)

omid from mashhad, Iran

خیلی خیلی ممنون از توضیحت خوب شما
.
من هم این یکی رو هنوز تجربه نکردم
.
باید بذارم جزو برنامه هام
.
باید خیلی هیجان انگیز باشه

5 Nov 2012 9:38am

Sara from Isfahan, Iran

بسيار عالى بود ممنون از اين اطلاعات كامل

17 May 2017 9:12pm

NIKON D90
8/1 second
F/16.0
ISO 320
27 mm (35mm equiv.)

nikond90
behzad
no
sky
night
clouds
ride
lightning
عكاسي
از
رعد
و
برق
صاعقه